Vinegars
-
Sold outCalvé Traditional Piri-Piri 50ml
No reviewsRegular price €3,05 EURRegular priceUnit price €61,00/L€3,59 EURSale price €3,05 EURSold out -
Sold outGalo (Creamy Balsamic Vinegar)
No reviewsRegular price €5,39 EURRegular priceUnit price €21,56/LSale price €5,39 EURSold out -
Herdade do Esporão (Red Wine Vinegar)
No reviewsRegular price €7,19 EURRegular priceUnit price €14,38/L€8,99 EURSale price €7,19 EURSold out -
Sold outPousio Red Wine Vinegar 250ml
No reviewsRegular price €7,19 EURRegular priceUnit price €28,76/LSale price €7,19 EURSold out -
Sold outPousio White Wine Vinegar 250ml
No reviewsRegular price €7,19 EURRegular priceUnit price €28,76/LSale price €7,19 EURSold out
This Week:
-
Value PackNewPortuguese Sardines in Olive Oil Tasting Pack – 5 Tins
No reviewsRegular price €15,74 EURRegular priceUnit price €22,49/kg€18,68 EURSale price €15,74 EURValue PackNew -
Minerva Baby Sardines (Petingas) in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,59 EURRegular priceUnit price €39,89/kg€4,22 EURSale price From €3,59 EURSale -
Bom Petisco Sardines in Olive Oil
15 reviewsRegular price From €3,14 EURRegular priceUnit price €26,17/kg€3,59 EURSale price From €3,14 EURSale -
Bom Petisco BIO Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price From €3,59 EURRegular priceUnit price €29,92/kg€3,86 EURSale price From €3,59 EURSale -
Conservas Santos Sardines in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €3,50 EURRegular priceUnit price €29,17/kg€4,04 EURSale price €3,50 EURSaleNew -
Conservas Santos Spicy Sardines in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €4,04 EURRegular priceUnit price €33,67/kgSale price €4,04 EURNew -
José Gourmet Sardines in Extra Virgin Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €6,29 EURRegular priceUnit price €52,42/kg€6,66 EURSale price €6,29 EURSaleNew -
José Gourmet Olive Oil from Alentejo Interior PDO 250ml
No reviewsRegular price €14,85 EURRegular priceUnit price €59,40/LSale price €14,85 EURNew -
NURI Sardines in Olive Oil
15 reviewsRegular price €5,36 EURRegular priceUnit price €42,88/kgSale price €5,36 EUR -
Minerva Sardines in Olive Oil and Lemon
8 reviewsRegular price €4,04 EURRegular priceUnit price €33,67/kgSale price €4,04 EUR -
NURI Spiced Sardines in Olive Oil
No reviewsRegular price €5,36 EURRegular priceUnit price €42,88/kgSale price €5,36 EUR -
Conservas Santos Sardines in Olive Oil with Lemon Slice 120g
No reviewsRegular price €4,04 EURRegular priceUnit price €33,67/kgSale price €4,04 EURNew -
Conservas Santos Small Sardines (Petingas) in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €4,04 EURRegular priceUnit price €33,67/kgSale price €4,04 EURNew -
Conservas Santos Mediterranean Mackerel Fillets 120g
No reviewsRegular price €5,39 EURRegular priceUnit price €44,92/kgSale price €5,39 EURNew -
Value PackNewConservas Santos Sardine Tasting Pack (3 x 120g)
No reviewsRegular price €13,49 EURRegular priceUnit price €37,47/kgSale price €13,49 EURValue PackNew -
Campos Santos Extra Virgin Olive Oil 200ml
No reviewsRegular price €10,79 EURRegular priceUnit price €53,95/LSale price €10,79 EURNew -
José Gourmet Sardines with Lemon in Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €6,66 EURRegular priceUnit price €55,50/kgSale price €6,66 EURNew -
José Gourmet Smoked Sardine in Extra Virgin Olive Oil 120g
No reviewsRegular price €7,11 EURRegular priceUnit price €59,25/kgSale price €7,11 EURNew
Collection: Vinegars
Portugal is a country with a rich culinary tradition, and vinegar is a staple ingredient in many of its dishes. From the tangy red wine vinegar used in marinades and sauces to the sweet and syrupy balsamic vinegar drizzled over desserts, there is a Portuguese vinegar to suit every taste.
In this collection, you will find a variety of vinegars from Portugal, each with its own unique flavor profile. Try the red wine vinegar for a bold and acidic flavor, or the balsamic vinegar for a sweeter and more complex flavor. You can also find vinegars made from fruits and vegetables, such as orange vinegar and fig vinegar.
Whether you are a seasoned cook or just starting out, Portuguese vinegar is a great way to add flavor and complexity to your dishes. Browse our collection today to find the perfect vinegar for your next meal.
Explore more